piątek, 13 września 2013

Nowe szpeje na warsztacie


Kiedyś wlazłem na forum i poczytałem kilka milionów opinii, czy wybrać łańcuch Shimano, czy KMC. Ilu użytkowników, tyle opinii. W każdym języku. To już nie chodzi o cenę, bo KMC X10.93 kosztuje na serwisie aukcyjnym mniej więcej tyle co Shimanowskie CN-5700 lub CN-6700, ale KMC chwali się, że ten model jest Extremely Durable. Zobaczymy. Obecny łańcuch stopiątki właśnie się rozciągnął definitywnie i zajęło mu to 1400 km. W tym było kilka wyjazdów w góry i wyścig. Poprzednie padały po 700-800 km, czyli czasem dwa łańcuchy w miesiącu. Może to zasługa oleju, może przypadek. Dużo też można przeczytać teorii o tym, jak to niefabryczny łańcuch nie działa, gdy próbujesz podczas podjazdu wrzucić z przodu na malej zębatki na blat. Albo w ogóle, że są problemy/mogą wystąpić problemy z wrzucaniem na większą zębatkę przy silnym obciążeniu napędu. No i zobaczymy, czy łańcuch będzie faktycznie Extremely Durable.

Do tego do uśpienia idą kółka tylnej przerzutki, 105 serii 5700. Fabryczne już kręcą się mało chętnie, więc przy pomocy nisko budżetowych środków zafunduję maszynce dwie nowe rolki - jedną na łożysku uszczelnionym, kulkowym, a drugie na ceramicznej tulei. Ponieważ nic nie mam do zarzucenia stopiątce, więc sam jestem ciekawy, czy w jakikolwiek sposób wpłynie to pozytywnie na eksploatację. Dodać chyba należy, że fabrycznie w stopiątce kółka łożysk nie mają :)

Ważna uwaga - sam spędziłem na tym trochę czasu bo okazało się, że nie wiem, jak te kółka zamontować. Otóż to z ceramiczna tuleją montujemy bliżej kasety, czyli jest górnym kółkiem. Ono ma odpowiedni opór i luz boczny. Przy zakładaniu należy dziesięć razy sprawdzić uszczelki, czy dobrze siedzą, bo jak piach wpadnie w te tuleje to kółko idzie do uśpienia. Dolne kółko jest natomiast wyposażone w uszczelnione łożysko kulkowe, w świecie rowerowym nazywane "maszynowym". Kręci się lekko i nie ma luzu bocznego.

Trochę mnie niepokoi to górne kółko, że nie kręci się jak wściekłe, ale zobaczymy. Jak będzie słabo, to oba kółka będą na ceramicznych łożyskach i będzie jakiś punkt odniesienia.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz